Na urodziny – Gombrowicz. O „Projektorze” 3 (24) 2017

Nadarza się dzisiaj świetna okazja, by „za jednym zamachem” przedstawić czytelnikom ciekawy periodyk poświęcony sprawom kultury oraz złożyć życzenia urodzinowe. Kieleckie czasopismo „Projektor” dziś właśnie kończy 4 lata!

„Projektor: ukazuje się jako dwumiesięcznik od lipca 2013 roku. Początkowo wychodził jedynie w formie cyfrowej (zob. archiwum numerów tutaj), już jednak w roku 2014 czytelnicy mogli wygodnie przeglądać w fotelach jego wersję papierową.

To niezwykle korzystna okoliczność, zważywszy że czasopismo zawiera mnóstwo ilustracji, zdjęć, projektów graficznych (i typograficznych), jego layout bez wątpienia przyciąga wzrok, a przy tym jest bezpłatne. To zdumiewa tym bardziej, że zamieszczane w nim teksty trudno uznać za zdawkowe, zaś bieżący numer liczy sobie 64 strony.

„Projektor” wydaje Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”, zajmujące się – obok działalności wydawniczej – także organizacją wystaw fotografii, grafiki, komiksu oraz animacją kulturalną. Ta rozmaitość obszarów działań Stowarzyszenia przekłada się na zróżnicowanie tematyczne wydawanego przez nie czasopisma. „Projektor” pojmuje kulturę bardzo, bardzo szeroko. Dzięki temu uwaga jego redaktorów i współpracowników obejmuje nie tylko działalność artystów (co ważne, szczególnie młodego pokolenia), ostatnio wydane dzieła literackie, muzyczne, graficzne, filmowe etc., czy ważne wydarzenia kulturalne, ale także zjawiska wciąż nieczęsto dostrzegane przez media, krytykę czy naukę: komiks, design, teatr offowy, street art. Ponadto każda odsłona pisma ma poniekąd charakter monograficzny, pewien nadrzędny temat spinający grupę poświęconych mu artykułów i recenzji.

W przypadku najnowszego numeru, 3 (24) 2017, takim lejtmotywem jest życie i twórczość Witolda Gombrowicza. Autor Kosmosu zdaje się fascynować współczesnych czytelników – co zaznacza już na wstępie redaktor naczelny, Paweł Chmielewski – w szczególności swoją  zdolnością do metamorfoz, ruchliwością umysłu, dystansem i egzystencjalną odwagą. Raz jawi nam się jako świętokradca, osobliwy ekshibicjonista, który, obnażając siebie, obnaża i nas – innym znów razem jako heros rodem z mainstreamowej popkultury. Gombrowicz nadzwyczaj, zaskakująco wręcz dobrze wpisuje się w problemy i dylematy ponowoczesności: świata coraz bardziej niepewnych i kwestionowanych ról, świata, w którym pozornie coraz łatwiej, a w rzeczywistości coraz trudniej być sobą.

Największa część najnowszego numeru „Projektora” została poświęcona książkom o Gombrowiczu, adaptacjom teatralnym, filmowym i, co ciekawe, muzycznym jego dzieł, laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, ale także innego rodzaju wydarzeniom związanym jakoś z jego postacią, takim jak budowa muzeum Gombrowicza w prowansalskim miasteczku Vence, gdzie pisarz mieszkał ze swą żoną Ritą i gdzie zmarł. Cały ten dział to oczywiście coś więcej niż teksty krytyczne oraz informacyjne. To swoiste śledztwo, odsłaniające coraz to nowe tropy istnienia twórcy we współczesnej, (nie tylko) polskiej kulturze.


„Projektor” –  okładka numeru 3 (24) 2017

Gdy już porzucimy konteksty Gombrowiczowskie (oby nie na długo!), czeka nas wielka rozmaitość wątków, tematów, omawianych postaci i zjawisk: koncertów, festiwali, płyt, książek, filmów, komiksów, fotografii… Od wystawy designerskich mebli, przez festiwal tańca, aż po Tolkienowskie refleksje i wariacje literackie na temat fińskiej Kalevali, przetłumaczone niedawno na język polski. Lektura kolejnych stron czasopisma kruszy rozpowszechnione przekonanie, jakoby Polska była pustynią kulturalną (choć faktem jest, że niektóre jej obszary intensywnie pustynnieją). Kultura po prostu, co chyba nikogo dziś nie dziwi, potrzebuje odpowiedniego medium, by każdy zainteresowany mógł się naocznie przekonać, że jej nurt płynie wartko i szeroko. Takie mamy czasy…

Oto więc jubilat z okazji urodzin, na przekór tradycji, sam rozdaje miłe prezenty, zamiast czekać na obdarowanie. Wszystkiego najlepszego, Redakcjo „Projektora”! 

Grzegorz Kowalski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s