Niesamowity Śląsk – „Kawa i Czasopisma” w Katowicach

maj 6 maj 5 maj 4 maj 3 maj 2 maj 1

21 maja o 18.00 w kawiarence Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbyło się trzecie już spotkanie z cyklu „Kawa i Czasopisma” w Katowicach. Tym razem spotkanie poświęcone zostało kategorii niesamowitego w literaturze oraz szeroko rozumianej fantastyce. Gośćmi spotkania byli prof. Krzysztof Uniłowski, pracownik naukowy Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego, a także krytyk literacki i zastępca redaktora naczelnego „FA-artu”, oraz Piotr Gorliński-Kucik, doktorant w tym samym instytucie i współpracujący z kwartalnikiem „FA-art” autor publikacji, a także Anna Kańtoch, pisarka i reprezentantka Śląskiego Klubu Fantastyki. Wśród publiczności pojawiły się osoby związane zarówno z „FA-artem”, Śląskim Klubem Fantastyki oraz innymi czasopismami literackimi z regionu, a także miłośnicy literatury spod znaku fantastyki. Spotkanie poprowadziła Sonia Gwóźdź-Rusinek.

Dyskutanci rozmawiali przede wszystkim o niesamowitości nie tyle w ujęciu freudowskim, co o wrażeniu, które Anna Kańtoch określiła jako „ciarki na plecach”. Odwoływano się zarówno do klasyki gatunków szeroko pojętej fantastyki, jak i do najnowszych propozycji polskich pisarzy. Rozmawiano o rozwoju i zanikaniu poszczególnych gatunków, różnicach pomiędzy fantasy, science fiction a horrorem oraz o zacieraniu granic między nimi we współczesnej literaturze. Anna Kańtoch reprezentowała środowisko zarówno twórców, jak i miłośników literatury fantastycznej, Piotr Gorliński-Kucik oraz Krzysztof Uniłowski przede wszystkim prezentowali swoje koncepcje literatury fantastycznej oraz omawiali pomieszczone w ostatnim numerze „FA-artu” artykuły. W dyskusji pojawił się także temat niesamowitości i fantastycznego potencjału Śląska oraz pisarstwa Szczepana Twardocha, który wyrósł ze środowiska fantastyki i przebił się do tzw. „mainstreamu”, pozostając jednak w swojej twórczości wierny wątkom śląskim. Dyskutowano także o popularności fantastyki wśród czytelników, a także jej obecności w popkulturze i znanych, amerykańskich hitach ekranowych, których miłośnicy niekoniecznie chcą być kojarzeni ze środowiskiem fantastyki. Zarówno Anna Kańtoch, jak i reprezentanci uniwersytetu oraz „FA-artu” podkreślali większe możliwości twórcze, jakie daje fantastyka, m.in. za sprawą jej potencjału krytycznego wobec rzeczywistości.

Do dyskusji włączyła się także dość licznie zgromadzona publiczność. Spotkanie z niesamowitą literaturą umilała uczestnikom aromatyczna kawa, serwowana za darmo.

Na następne spotkanie zapraszamy już 25 czerwca, także do kawiarenki CINiBA na godzinę 18.00, tym razem rozmawiać będziemy o kryzysie, a może nawet końcu humanistyki.

Serdecznie zapraszamy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s