Architektura Miasta Kultury – Kawa i Czasopisma w Katowicach

kwiecień 3kwiecień 2kwiecień 4

Drugie spotkanie z cyklu Kawa i Czasopisma w Katowicach odbyło się 23 kwietnia. Wyjątkowo, z powodu niespodziewanych prac konserwacyjnych w CINiBie, w ostatniej chwili musieliśmy zmienić miejsce i z kawiarenki przenieść się do auli im. K. Lepszego w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego. Mimo tego goście dopisali.

Do dyskusji o kulturalnym wymiarze architektury Katowic zostali zaproszeni Ingmar Villqist, reprezentujący kwartalnik „Fabryka Silesia”, Marta Lisok z „artPapieru” oraz Paweł Jaworski, współpracujący z „Autoportretem”. Spotkanie poprowadziła Sonia Gwóźdź-Rusinek.

Na początek zaprezentowano wybrane czasopisma, omówiono ich profil, główne obszary zainteresowań i charakter publikowanych tekstów. Następnie rozpoczęła się zasadnicza część spotkania i podjęto dyskusję o architekturze Katowic. A ponieważ jest to temat budzący wiele emocji, zwłaszcza u mieszkańców tego miasta, głównie ze względu na dynamiczną przebudowę centrum oraz powstające nowe budowle (m.in. CINiBA, zabudowa Strefy Kultury, Centrum Kongresowe, nowy dworzec i Galeria Katowicka) – nikogo nie zaskoczyła temperatura toczonej rozmowy.

Zaproszeni goście prezentowali różne opinie dotyczące nowej architektury Katowic. Paweł Jaworski odnosił się krytycznie do nowej siedziby NOSPR oraz niedawno ukończonej przebudowy rynku. Podkreślał znaczenie przestrzeni i jej ukształtowania dla zachodzących między ludźmi interakcji; nie jest obojętne, w jakim miejscu przebywamy, wpływa to bowiem na to, jak się do siebie odnosimy. Marta Lisok przychylniej patrzyła na nowe inwestycje w mieście, zwłaszcza na Strefę Kultury, która jej zdaniem stwarza Katowicom nowe możliwości rozwoju, daje m.in. przestrzeń do organizacji rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Zwracała także uwagę na wyjątkową energię Katowic, którą od razu dostrzegają przyjezdni. Z kolei Ingmar Villqist upatrywał szansy dla miasta, i szerzej dla regionu, w działalności młodszych pokoleń, które chętnie podejmuje różnorodne inicjatywy, wyrastające z ducha miasta. Za ciekawą tendencję uznał wykorzystywanie tradycji Katowic w nowym budownictwie. Warto podkreślić, że dyskutowano nie tylko o architekturze, ale też o rozmaitych działaniach w przestrzeni miejskiej, m.in. o festiwalu Street Art i jego odbiorze przez mieszkańców.

Dyskusja była bardzo inspirująca, i tym bardziej można czuć niedosyt wynikający z tego, że nie udało się omówić wszystkich interesujących tematów – architektura Katowic wzbudza gorące emocje i żywe zainteresowanie.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 21 maja, na godz. 18.00 do kawiarenki CINiBA, na spotkanie zatytułowane: Niesamowity Śląsk. Co nawiedza współczesną literaturę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s