Poza granice zastanych tożsamości – relacja ze spotkania z „Kontaktem”

Tuż przed weekendem majowym, 28 kwietnia, spotkaliśmy się z redakcją magazynu „Kontakt”. Rozmowa z gośćmi odbyła się w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24a.

Spotkanie prowadziła Eliza Kącka, która w pierwszej części spytała redaktora naczelnego kwartalnika, Miszę Tomaszewskiego, m.in. o identyfikację ideową zawartą w określeniu katolewica, o projekt społeczny stojący za działaniami środowiska skupionego nie tylko wokół kwartalnika „Kontakt”, ale także redagowanego niezależnie dwutygodnika sieciowego, zwróciła też uwagę na starannie komponowaną szatę graficzną, która tworzy integralną część z publikowanymi treściami. Misza Tomaszewski wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania, a także opowiedział o koncepcji poszczególnych działów, w tym o pomyśle na prowadzenie działu kultura – omawiane w nim przedsięwzięcia to działania zaangażowane na rzecz odbiorcy, wychodzące poza mury galerii.

Potem zaczęła się rozmowa o najnowszym numerze, którego główny blok tekstów nosi tytuł Małe obczyzny. W tej części włączyła się do wypowiedzi Dorota Borodaj, jedna z autorek omawianego numeru, która bardzo ciekawie opowiadała o współczesnych przemianach świadomości związanej z ojczyzną, przywiązaniem do miejsca urodzenia, zamieszkania, do oswajania nowych miejsc i poszanowania ich dziedzictwa. Była też mowa o rzadko opisanym problemie przesiedleń i związanych z nimi napięciami emocjonalnymi, a także wykorzystywaniem przemieszczeń ludności do celów politycznych. Ważnym aspektem opisu rzeczywistości z tej perspektywy jest to, że faktycznie nie ma dziś odpowiedniego języka do omówienia tak złożonej problematyki. Język, jakim się posługujemy, pozostał nam z czasów propagandy PRL-owskiej i fałszuje realia.

Od prezentacji najnowszego numeru „Kontaktu” nastąpiło płynnie przejście do dyskusji Nowa mapa Polskipoza granice zastanych tożsamości, w której zastanawiano się, jak konstytuuje się nowa podmiotowość, dlaczego wielu opowieści brakuje i co jest przemilczane, a jaki obraz wyłania się z dostępnych narracji. Krzysztof Cieślik spróbował nakreślić obraz współczesnej literatury, która mierzy się z zagadnieniem małych ojczyzn, patriotyzmów lokalnych, budowania wspólnot na nowo i wyobcowaniem bohaterów.

Wkrótce opublikujemy obszerne fragmenty rozmowy.

Kolejne spotkanie już 11 maja (poniedziałek) o godz. 18.30 w Feminotece!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

IMG_4097 IMG_4117 IMG_4133 IMG_4181 IMG_4184 IMG_4146666 IMG_417533333 IMG_419111111 IMG_4128888888 IMG_41933333333

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s