Nowa mapa Polski – poza granice zastanych tożsamości

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Kawa i czasopisma”. Już 28 kwietnia w warszawskim KIKu( ul. Freta 20/24a) porozmawiamy z redakcją pisma „Magazyn Kontakt”. Startujemy o godzinie 18.00.

W ramach naszego spotkania przeprowadzimy dwie rozmowy.
Pierwsza z nich dotyczyć będzie samego pisma i aktualnie konstruowanego nowego numeru. Miszę Tomaszewskiego (redaktor naczelny) spytamy o to, jak redakcja magazynu postrzega swoją rolę w budowaniu środowiska czasopism ideowo wyrazistych, wrażliwych społecznie. Co wyróżnia „Kontakt”, kto go tworzy, z kim (i w jakim) chce pozostawać dialogu?
Od pytań o profil pisma przejdziemy do rozmowy o numerze, nad którym teraz pracuje redakcja. Problemy, wokół których krąży tym razem, prowokują do namysłu nad polską tożsamością (/tożsamościami) i sposobami jej (/ich) definiowania, opisywania.

Drugą część spotkania poświęcimy centralnemu zagadnieniu numeru: „małym obczyznom”, czyli próbom zmiany języka i wymiany mapy historycznych doświadczeń w rozmowie o polskości. Porozmawiamy z Dorotą Borodaj – powołując się na jej tekst o powojennych migracjach i związanym z nimi doświadczeniu nieciągłości, niejasnej tożsamości. Do rozchwiania tożsamości jako zagadnienia, tematu i podskórnego problemu polskiej literatury najnowszej nawiąże w dyskusji nasz gość – Krzysztof Cieślik.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele redakcji „Kontaktu” (z redaktorem naczelnym – Miszą Tomaszewskim), a w roli zewnętrznego dyskutanta w drugiej części: Krzysztof Cieślik – recenzent, krytyk literacki, współpracownik „Polityki”. Spotkanie poprowadzi (a w drugiej części wystąpi też w roli dyskutantki) Eliza Kącka – literaturoznawczyni.

kawa-i-czasopisma_28-04-2015_Kontakt_afisz

„Kontakt” to papierowy magazyn i internetowy dwutygodnik katolewicy społecznej. Łączymy lewicową wrażliwość na problemy wielowymiarowego ubóstwa i wykluczenia społecznego – w skali zarówno lokalnej, jak i pozaeuropejskiej – z inspiracjami płynącymi z nauki społecznej Kościoła, tradycji chrześcijaństwa ubogiego i zaangażowanego społecznie oraz teologii wyzwolenia (redakcja o sobie). „Kontakt” ukazuje się od 2007 roku, wydawcą jest warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

 Organizator Fundacja Otwarty Kod Kultury

 Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście

 Adres wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/392581737587990/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s