Relacja ze spotkania „Hipsterskie ga(d)zety”

Pierwsze spotkanie w Katowicach z cyklu „Kawa i Czasopisma” odbyło się 26 marca. Gościło nas Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w swojej kawiarence.

Spotkanie otworzył prof. zw. dr hab. Krzysztof Uniłowski, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, a także członek Rady programowej Fundacji Otwarty Kod Kultury. Do dyskusji pod tytułem „Hipsterskie ga(d)zety” zostali zaproszeni Adrian Chorębała („Ultramaryna”, „Rondo Sztuki”), Rafał Cekiera („Opcje”, UŚ), Przemysław Owczarek („Arterie”) oraz Rafał Gawin („Arterie”), rozmowę poprowadziła Sonia Gwóźdź-Rusinek.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, publiczność przybyła tłumnie, zajmując wszystkie dostępne miejsca. Nie zabrakło także osób „z branży” – redaktorów i współpracowników takich czasopism kulturalnych ze Śląska, jak „FA-art”, „Opcje” czy „ArtPapier”.

W trakcie spotkania rozmawiano o młodej kulturze miejskiej, tzw. hipsterach oraz zastanawiano się, czy istnieje moda na czasopisma kulturalne i jak ją wykreować wobec spadku zainteresowania tą formą uczestnictwa w kulturze.

Goście z Łodzi, Przemysław Owczarek oraz Rafał Gawin, opowiadali o wydawaniu „Arterii”, ich kolportażu, a także o nowych, „hipsterskich” i offowych przestrzeniach w mieście. Adrian Chorębała z kolei podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy jako animator kultury, a także próbował uchwycić specyfikę mody na Śląsk i przedstawił rozkwit kulturalny w naszym regionie. Uczestnicy rozmawiali także o znaczeniu kultury dla promocji miast postindustrialnych, a Rafał Cekiera nakreślił portret hipstera i poszukał odpowiedzi na pytanie, czy czasopisma kulturalne są częścią ich wizerunku.

Warto podkreślić, że publiczność także brała bardzo aktywny udział w dyskusji, zadając pytania, zgłaszając swoje uwagi oraz zastrzeżenia do wypowiedzi zaproszonych gości. Spotkanie „Hipsterskie ga(d)zety” cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że skończyło się ono dopiero o 20:00, kiedy zamykano CINiBA. Liczymy na to, że kolejne spotkania będą przebiegały w równie inspirującej atmosferze!

Na następne zapraszamy już 23 kwietnia o godz. 18:00, także do kawiarenki CINiBA, a rozmawiać będziemy o „Architekturze miasta kultury”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s