Performatywne czytanie „FA-art-u” zrealizowane przez Teatr Wolandejski

Czytanie odbyło się 19 grudnia 2014 r. w Pracowni Duży Pokój w nowej siedzibie, w której odbywały się prace adapatacyjne. Mówiąc wprost – trwał remont, ale nas to nie zraziło i zespół Teatru Wolandejskiego sprawnie zaaranżował przestrzeń pod performatywne czytanie.

Teatr Wolandejski w osobie Stanisława Kubiaka, reżysera, a także autora tekstu scenicznego „Słowa Zmartwychwstałe”, dla którego inspiracją był opatrzonym hasłem Literatura działa! numer 1-2 (95-96) 2014 „FA-art-u”, najpierw zapoznał się z numerem czasopisma, by dokonać selekcji materiału i przygotować przyszłe przedstawienie. Następnie odbyło się, już z udziałem aktorów, kilka prób, a w piątkowy wieczór zgromadzona publiczność mogła obejrzeć efekty wykorzystania numeru czasopisma literackiego.

Mimo ograniczeń przestrzennych udało się wykreować wielowątkową i wielopłaszczyznową opowieść, której ciężar gatunkowy  kontrapunktowały wstawki o zabarwieniu humorystycznym. Rozbijano w ten sposób powagę opublikowanych w numerze szkiców o proweniencji akademickiej i nadawano im nowe znaczenie, osadzając w ironicznym kontekście. Aktorzy nie tylko podawali tekst – częściowo odczytywany, ogrywali także, wykorzystując rekwizyty – laska, kieliszek wina, książka – prezentowane treści. Nadało to całości spektaklu dynamicznego charakteru. W tle, jako znaczące dopowiedzenie, odświetlane były materiały wizualne, na które składały się fotografie, fragmenty kronik filmowych i filmów.

Po performatywnym czytaniu zasiedliśmy do rozmowy z reżyserem i aktorami. Pytaliśmy o pracę nad spektaklem, o stopień przyswojenia wykorzystanych tekstów, o to, czy przygotowana inscenizacja mogłaby funkcjonować poza zaproponowanym przez nas kontekstem. Do rozmowy chętnie włączyła się publiczność.

Mamy nadzieję, że podjęta z Teatrem Wolandejskim współpraca zaowocuje kolejnymi performatywnymi czytaniami.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s