Przestrzeń i ruch

Wspólnym mianownikiem najbliższego spotkania chcielibyśmy po raz kolejny uczynić przestrzeń. Jak widać temat nie opuszcza łamów czasopism, które przez pryzmat rozważań o przestrzeni podejmują szereg innych kwestii. Tym razem przestrzeń została ujęta na dwa sposoby. Pierwszy, zaproponowany przez kwartalnik Bliza” nr 2/2014, skupia się na wywołaniu dyskusji nad przestrzenią publiczną: jej rolą i problemami, z którymi sama się zmaga i które sama generuje. Drugi, zaproponowany przez „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” nr 2/2014, skupia się na odpowiedzi na pytanie o rolę, jaką „ruch naszego ciała odgrywa w percepcji otaczającej nas przestrzeni”.

bliza_2_2014„Bliza” (2/2014) – numer, którego tematem jest „Przestrzeń i architektura”, został pomyślany jako reakcja na architektoniczny chaos, bezguście i zwyczajną brzydotę, które zdają się dominować w przestrzeni polskich miast i wsi. Poprzez zwrócenie uwagi na problem, redakcja ma też nadzieję zwrócić uwagę nam – że w dyskusjach nad kształtowaniem przestrzeni publicznej również my, obywatele, mamy coś do powiedzenia. W numerze m.in. Filip Springer (gość specjalny numeru) pisze swoisty manifest à rebours, Przemysław Gulda zastanawia się, dlaczego Wrzeszcz nie stał się alternatywnym centrum Trójmiasta, Monika Samsel-Chojnacka pisze o fenomenie skandynawskiej architektury, Agnieszka Sabor – o przestrzeni Krakowa, a o przestrzeni Gdyni z Julianem Skelnikiem rozmawia Adam Kamiński.

autoportret_2_2014 „Autoportret” (2/2014) – w numerze poświęconym ruchowi znajdziemy rozważania na temat wpływu przełomów technologicznych na nasz sposób odbierania rzeczywistości, a także na sposób naszego konstytuowania się w tej rzeczywistości. W centrum zainteresowań redakcja ustawiła zagadnienie: „kim jest współcześnie człowiek w ruchu?”. W numerze m.in. Tim Ingold wysuwa tezę, że człowiek to czasownik, a nasze myśli i nasz ruch stanowią jedność, Paweł Jaworski analizuje, jaki wpływ na przebudowę naszej percepcji miały loty kosmiczne i dokumentujące je fotografie, Marcin Szoska opisuje fenomen amerykańskich autostrad, Steven Fleming – „urbanistyczny potencjał ruchu rowerowego”, a Marc Augé zestawia ze sobą etnologa i turystę.

Spotykamy się w sobotę 16 sierpnia o godz. 17.00 w Tarabuku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s