Rozejrzyj się wokół siebie! – rozmowy o przestrzeni

Kwartalnik „Autoportret” od lat zajmujący się przestrzenią, czemu daje wyraz w podtytule: Pismo o dobrej przestrzeni, do tej pory koncentrował swoją uwagę na wybranych zagadnieniach. Była już mowa o ulicach i placach, o muzeach, dworcach i bibliotekach, ale także o bezkresie i nowoczesności. Zgłębiano temat przestrzeni książki, sceny, starości czy prywatnego. Przestrzeń stawała się pretekstem do rozważań na tematy żywo nas interesujące: tożsamości po ’89, wyobrażeń narodowych oraz postcielesności.

Redaktorzy i redaktorki numeru 41 (2/2013) postanowili zająć się przestrzenią jako taką. Przez dobór tekstów próbują wypracować możliwie pojemną, a przez to nieoczywistą definicję tego pojęcia. Zestawiają teoretyczne rozważania filozofów ze świadectwami praktyków, wśród których nie tylko są architekci. Przestrzeń bowiem można rozpatrywać także symbolicznie jako spotkanie naszych ciał z otaczającą nas rzeczywistością: domami, pomnikami, placami, parkami, ale także pustką, brakiem, wyrwą. W przestrzeni rozgrywa się spotkanie z drugim człowiekiem.

O przestrzeni jako takiej, o naszym byciu/ życiu w mieście, o przestrzeniach międzyludzkich będziemy rozmawiać w gronie osób, które na co dzień zajmują się kształtowaniem przestrzeni i relacji społecznych: z architektem Arturem Jerzym Filipem, socjolożką Zuzanną Cichowską oraz Ludwiką Ignatowicz ze Stowarzyszenia Odblokuj.

9906601_Autoportret._Przestrzen_jako_taka

Artur Jerzy Filip – architekt / urbanista. W 2009 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej obronił pracę magisterską poświęconą zagadnieniom Skarpy Warszawskiej oraz możliwościom wyeksponowania jej w strukturze funkcjonalno-przestrzennej stolicy. Zaangażowany jest w publiczną działalność na rzecz rozwoju obywatelskich projektów urbanistycznych, takich jak Kwartał Muzyczny czy związana ze skarpą Warszawska Droga Kultury. Ten drugi projekt realizuje w ramach Stypendium Artystycznego m.st. Warszawa (2013, 2012 r.) oraz Stypendium z Budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011 r.). Swoją koncepcję opisuje w przygotowywanej rozprawie doktorskiej „Kapitał społeczny jako czynnik rozwoju liniowych założeń urbanistycznych. Partnerstwo Liniowe.”

Zuza Cichowska – socjolożka. Lubi przedsięwzięcia badawczo-animacyjne, włączające mieszkańców do podejmowania decyzji o ich otoczeniu. Współpracuje m.in. z Fundacją Pole Dialogu i Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” (w ramach sieci Latających Socjologów). Ostatnio ze Stowarzyszeniem Badawczo-Animacyjnym Flâneur rozmawiała z mieszkańcami Warszawy o przestrzeni wokół Stadionu Narodowego w ramach projektu „Wspólny Narodowy”.

Ludwika Ignatowicz – animator, socjolog. Absolwentka socjologii na uczelni Collegium Civitas oraz pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Odblokuj. Współpracuje z kolektywem artystycznym „Palce Lizać”, gdzie współrealizuje nowatorskie pomysły na temat przestrzeni miejskiej oraz Fundacją Fundusz Współpracy przy projektach dotyczących zakładania spółdzielni socjalnych. Uczestniczyła w zorganizowanej przez Autoportret we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie debacie „Architektura partycypacyjna” podczas której dzieliła się doświadczeniami ODBLOKUJ z praktycznej realizacji postulatu włączania mieszkańców w proces projektowania. Była również uczestniczką warsztatów zorganizowanych przez Fundację MaMa „Miasto oczami kobiet”. Interesuje się socjologią miasta, partycypacją społeczną oraz lokalnością.

Zapraszamy w najbliższą sobotę, 28.09 o godzinie 14:00 do MiTo (Waryńskiego 28, Warszawa).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s