Wakacyjny sezon na czasopisma

Po przeciągającym się okresie szalejących za oknem śnieżnych zamieci, lejącego się obficie deszczu i przeszywającego chłodu, wreszcie nadeszło lato, a wraz z nim – od dawna wyczekiwane przez wszystkich uczniów i studentów – wakacje. Zanim warszawiacy rozjechali się na cztery strony świata w poszukiwaniu przygód i relaksu, miało miejsce szesnaste spotkanie fanów cyklu Kawy i czasopism, podczas którego zamknięto pierwszą jego część.

Ostatnia odsłona przed wakacyjną przerwą stanowiła świetną okazją, by dokonać podsumowania dotychczasowych spotkań, dlatego też uczestnicy mogli wrócić pamięcią do minionych sobót, a też poczytać nowe numery tytułów, z którymi zapoznali się wcześniej.

Powróciły zatem cieszące się atencją kinomaniaków „EKRANy”, pozwalające przygotować się do wakacyjnych festiwali, im bowiem (czy ogólnie festiwalom filmowym) poświęcony został numer 3-4 (13-14) 2013 krakowskiego czasopisma. „Zeszyty Literackie” tradycyjnie już zostały wypełnione tekstami artystycznymi, szkicami i recenzjami; w numerze 121 (2013) znalazły się wiersze-świadectwa powstałe pod wpływem wydarzeń w warszawskim getcie (w tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu powstania), natomiast melomani i miłośnicy Lutosławskiego w numerze 122 (2013) mogli poczytać wybór głosów-wspomnień związanych z jego osobą (wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Anne-Sophie Mutter czy Krystian Zimerman). Z okładki „Blizy” uśmiechnęła się Julia Tymoszenko, zapowiadając temat numeru 2 (15) 2013 – Ukrainę. Zaintrygowani hasłem „performatywność negatywna” mogli zajrzeć do 115 (2013) numeru „Didaskaliów” i sprawdzić, co kryje się pod tym pojęciem i na ile jest ono związane ze współczesnym teatrem.

Res Publica Nowa” (numer poświęcony animacji kultury i osobom zaangażowanym w działania na rzecz zmiany rzeczywistości za sprawą kultury) oraz „Magazyn Miasta” zgłębiający kwestię starzenia się społeczeństw i nowych wyzwań, przed jakimi w związku z tym stają miasta, pobudziły uczestników i uczestniczki spotkania do dyskusji na zawarte w numerach tematy. Nie inaczej było za sprawą numeru 1 (76) 2013 „Kultury Współczesnej”, która tym razem swoje łamy oddała Tomaszowi Szlendakowi. Toruński profesor zebrał teksty socjologów, literaturoznawców, kulturoznawców i filozofów, polemizujących z tezą, że żyjemy w kulturze nadmiaru. Nadmiar bowiem bardzo często bywa pozorny.

Rozmowa przy czasopismach to jedna z przyjemniejszych chwil tych spotkań; można wymienić poglądy, dowiedzieć się czegoś nowego, poznać wrażenia innych. Znalazł się także czas na samodzielną lekturę.

Oczywiście wakacyjna przerwa w spotkaniach nie jest równoznaczna z pożegnaniem się z czasopismami kulturalnymi, bo przecież nie ma lepszego momentu na rozkoszowanie się ich lekturą, jak podczas leniuchowania na słonecznej plaży. Równie znakomicie czasopisma sprawdzą się w trakcie podróży – wtedy o nudzie nie może być mowy.

Wszyscy uczestnicy opuścili spotkanie z wybranymi przez siebie czasopismami. W moje ręce trafił „Teatr Lalek” – dla mnie niezwykłe czasopismo, które przybliża tę fascynującą formę teatru. Dzięki dwujęzyczności wydania (polski i angielski) można czasopismo pożyczyć anglojęzycznemu przyjacielowi. Zamieszczone w nim artykuły są na wysokim poziomie, więc tym bardziej warto.

Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko dać się pochłonąć lekturze – w oczekiwaniu na wrzesień, który przyniesie kolejne odsłony Kawy i czasopism – cyklu, dzięki któremu magazyny poświęcone kulturze i sztuce odnalazły nowych czytelników i nowe czytelniczki

A zatem – do zobaczenia po wakacjach!

Olga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s