Relacja z planu… czasopism

Ze wszystkich dziedzin sztuki kino ma bodaj najwięcej zwolenników. Filmy oglądają wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, preferencje estetyczne: mieszkańcy wsi i miast, dorośli, nastolatkowie i dzieci; odbiorcy kultury popularnej i miłośnicy alternatywy. Jesteśmy różni i gusta mamy różne, stąd wielość propozycji filmowych, zaspokajających zróżnicowane potrzeby.

Skoro jest tylu widzów, dlaczego nie przekłada się to na liczbę czasopism poświęconych kinematografii, a jedno z bardziej znanych – „Film”, w czerwcu ukazuje się po raz ostatni? Być może o filmie pisze się i czyta przede wszystkim w internecie? Czy w ogóle warto wydawać i czytać czasopisma filmowe? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas jedenastego spotkania z cyklu Kawa i czasopisma.

Na uczestników jak zwykle czekał spory wybór numerów do poczytania. Dla osób zainteresowanych nie tylko filmami, ale i techniczną stroną kinematografii szczególnie interesujące były numery kwartalnika „Film & TV Kamera”, z których można było zaczerpnąć sporo wiedzy na temat procesu tworzenia obrazu kinowego, ale także – co równie ważne w produkcji filmowej – kruczków prawnych i kwestii finansowania. Zainteresowani właśnie tymi kwestiami mogli także zapoznać się z magazynem „FilmPro”.

stolik-czasopism-2

stolik-czasopism

Na jedenastym spotkaniu nie mogło zabraknąć „Kwartalnika Filmowego”, czyli ulubionego czasopisma filmoznawców. Jest to periodyk publikujący przede wszystkim teksty stanowiące wynik badań akademickich, dlatego może się wydawać, że wymaga szczególnej wiedzy, choćby na poziomie terminologii, jednak fakt, że czasopismo komponuje swoje numery wokół jakiegoś tematu, numer 80 (2012) poświęcono zagadnieniu „Film na styku kultur”, sprawia, że jest ono w stanie znaleźć odbiorców także spoza kręgów akademickich.

kwartalnik-filmowy

Dla osób poszukujących tekstów napisanych lżejszym, nienaukowym językiem, przeznaczony jest ukazujący się jedenaście razy w roku miesięcznik „Kino”, na którego stronach można znaleźć nie tylko recenzje filmów, aktualnych wydań DVD i literatury związanej z kinematografią, ale również wywiady z ważnymi postaciami świata kina, eseje czy teksty analizujące poszczególne dzieła. Kinomani, którym bliższa jest alternatywa niż mainstream, mieli okazję zagłębić się w lekturze „EKRANów”. Szczególną zaletą tego dwumiesięcznika jest zróżnicowanie tematyczne i otwartość na kwestie audiowizualności. W magazynie jest miejsce zarówno dla  kina współczesnego oraz jego nowych odkryć, jak i dla przeszłych dokonań kinematografii, są także wywiady i analiza seriali.

Interesująco prezentowało się także monograficzne „Panoptikum”, którego najnowszy numer w całości poświęcony został rozważaniom dotyczącym triadzie: widz – użytkownik – twórca.

ekrany-2ekrany-panoptikumekranypanoptikum

Spotkanie nie ograniczyło się tylko do lektury czasopism filmowych, jego sercem była dyskusja, w trakcie której próbowaliśmy odpowiedzieć na przywołane wcześniej pytania. Można się było z niej między innymi dowiedzieć, jaka przyszłość czeka czasopisma drukowane i w czym prześcigają one strony internetowe prowadzące działy filmowe, o możliwościach i ograniczeniach takich portali jak Filmweb oraz czy kinomaniacy są istotami z natury towarzyskimi, czy raczej nie. 

A ostatnie spotkanie nawet dla odludków mogło być przyjemne, bo jednak zawsze warto w miłym towarzystwie podobnych sobie kinomaniaków dowiedzieć się czegoś ciekawego, co wiąże się z ukochaną dziedziną sztuki.

z-boku z-gorydyskusja-poczatekdyskusja

tekst: Olga

zdjęcia: Kasia Zając

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s