Odkrywanie miasta

Spotkania cyklu Kawa i czasopisma odbywają się w kawiarni Ukryte Miasto, która znajduje się w samym sercu Warszawy. Nadszedł zatem czas, by porozmawiać właśnie o mieście – o tym, jak jest ono przedstawiane w czasopismach kulturalnych oraz o problemach związanych z użytkowaniem jego przestrzeni. Gościem spotkania był Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Res Publica Nowa”, który odpowiada także za realizację projektu DNA Miasta.

 Uczestnicy spotkania mieli szansę zapoznać się z czasopismami o zróżnicowanych profilach. Rozmowa na temat życia w mieście, odpowiedzialności za jego przestrzeń i tym, kto próbuje je odzyskać i co to znaczy, przeplatana była prezentacjami wybranych tytułów. Sporo uwagi poświęcono artykułom zamieszczonym w „Res Publice Nowej” – przedstawione zostały numery 19. – w całości poświęcony tematyce miejskiej (Międzymieście), oraz 20. – zawierający artykuły składające się na stałą rubrykę DNA Miasta.

 Ożywioną dyskusję wywołał artykuł z drugiego numeru „Magazynu Miasta” (pisma skierowanego do urzędników oraz mieszkańców) zatytułowany Prawo do dobra wspólnego, autorstwa Joanny Erbel i Mikołaja Ratajczaka. Przy tej okazji poruszono temat hali targowej „Koszyki”, przystosowania miasta do potrzeb seniorów, rodziców małych dzieci, osób niepełnosprawnych, ochrony środowiska oraz kwestii administracyjnych. Duże zainteresowanie wzbudził także opublikowany na łamach magazynu projekt Aleksandry Wasilkowskiej Strategie dla handlu ulicznego. Projekt prezentował nowatorskie rozwiązanie problemu handlu ulicznego w miejscach pierwotnie do tego nie wyznaczonych – „Bazaromat”, na wzór parkometrów, miałby umożliwiać wynajem na krótki czas miejsca publicznego na cele handlowe poprzez uiszczenie stosownej opłaty. Bazary pojawiałyby się i znikały, sprzedaż nie odbywałaby się na dziko, a skarb miasta byłby zasilany opłatami.

 Za sprawą pierwszego tegorocznego numeru [1 (40) 2013] „Autoportretu”, którego temat brzmi: „Przemysłowe poprzemysłowe”, zwróciliśmy uwagę na kwestię przestrzeni przemysłowych, które utraciły swe pierwotne funkcje i dziś domagają się nowego zagospodarowania.

Zajrzeliśmy także do Poznania („Czas Kultury” – 2/2012) i Wrocławia („Recykling idei” – 14/2013). Poza kwartalnikami pojawiły się także miesięczniki. Na uczestników i uczestniczki spotkania czekał bogaty wybór numerów „Stolicy” – czasopisma łączącego tradycję z nowoczesnością. Zainteresowani urokami historycznej Warszawy mogli poczytać „Skarpę warszawską”.

Na zakończenie przyjrzeliśmy się publikacji przygotowanej przez Pracownię etnograficzną pt. „Etnografia do kieszeni”, która wszystkim się spodobała zarówno za sprawą poręcznego formatu (idealnego do torebki), jak i zawartych w niej tekstów, opowiadających o Powiślu, Nowym Świecie oraz Ursynowie.

 W trakcie sobotniego spotkania znów udało się stworzyć przestrzeń do rozmowy o sprawach ważnych. Okazało się też, że mieszkańcy i mieszkanki Warszawy to osoby związane emocjonalnie ze swym miastem, a przy tym świadome jego problemów i bolączek.

Olga

DSC_2790 DSC_2798 DSC_2818 DSC_2822 DSC_2837 DSC_2843 DSC_2845 DSC_2853 DSC_2858 DSC_2870 DSC_2872 DSC_2882 DSC_2884 DSC_2891 DSC_2895 DSC_2897 DSC_2898Zdjęcia: Kasia Zając

Jedna uwaga do wpisu “Odkrywanie miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s