Pokój ze zwierzętami

Na kolejne spotkanie z cyklu Kawa i czasopisma zapraszamy ludzi i zwierzęta, bo o ich relacji będziemy rozmawiać w najbliższą sobotę w Ukrytym Mieście.

We wstępie do numeru 1 (14) 2013 kwartalnika „Bliza”, w całości poświęconemu zmieniającemu się stosunkowi człowieka wobec zwierząt, czytamy:

„Relacje między człowiekiem a zwierzęciem nieustannie ewoluują. Przez pryzmat stosunku człowieka do zwierząt można by opisać historię człowieczeństwa. Od czasów prehistorycznych, gdzie zwierzę było totemicznym bóstwem plemienia, poprzez antropocentryzm i będące jego konsekwencją bezwzględne podporządkowanie natury ludzkim potrzebom, do dnia dzisiejszego, gdy psy oraz koty w krajach najbardziej rozwiniętych cywilizacyjnie przyczyniły się do rozwoju potężnego sektora usług, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla człowieka (psychoterapeuci, salony piękności, psie restauracje, cmentarze itd.).”

Numer „Blizy” opatrzono hasłem Animals, odnosząc się do zawartych w nim artykułów i tekstów artystycznych skupionych wokół problematyki uznania podmiotowości zwierząt, a także do popularyzujących się na zachodzie Animal Studies. W Polsce refleksja stawiająca w centrum zainteresowań badawczych obok człowieka także zwierzęta znajduje coraz większe grono wyznawców. 

Oprócz „Blizy” będziemy czytać ostatnio wydany numer kwartalnika „Bez Dogmatu”
[94-95 (IV/2012-I/2013)], który opublikował blok tekstów „O zwierzętach i ludziach”. Zajrzymy również do najnowszego numeru kwartalnika „Didaskalia” (114/2013), na okładce którego pojawia się niepokojąco brzmiące: „Wojna ze zwierzętami”. O jaką wojnę chodzi, tego dowiemy się podczas spotkania. Możemy zapewnić, czy podczas jego trwania będziemy zabiegać o pokój ze zwierzętami.

 

114_okladka 734300_551631044859277_710461637_n bd

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s