Zapiski z podróży

Leżąca niemalże w centrum Polski Warszawa często odbierana jest jako wyznacznik poziomu życia naszego kraju. Trudno się dziwić, w końcu jest to miasto nowoczesne i tętniące życiem – również kulturalnym. To w nim odbywa się znaczna część koncertów, happeningów, wystaw, a także akcji mających na celu promocję czytelnictwa. Nie oznacza to jednak, że miasta położone
poza granicami Mazowsza nie mają niczego do zaoferowania odbiorcom kultury, o czym mogli przekonać się wszyscy, którzy przybyli na szóste spotkanie cyklu „Kawa i czasopisma”.

Tym razem spotkaliśmy się pod hasłem Palcem po mapie i podróżowaliśmy po Polsce w poszukiwaniu ciekawych czasopism kulturalnych. Wydarzenie to było prawdziwą gratką dla literackich włóczykijów.

Google Maps umożliwiło szybką i wygodną podróż z jednego zakątka Polski do drugiego, a dzięki zawartości pojemnej walizki można było na własne oczy przekonać się, jak różnorodne (zarówno pod względem tematyki, jak i szaty graficznej) czasopisma ukazują się w polskich miastach.

Okazało się, że Poznań oferuje takie czasopisma, jak „ARTeon”, sieciowy „Boczny Tor”, magazyn on-line „Punkt” oraz „Protokół Kulturalny”.

W Krakowie uwagę uczestników spotkania przykuły „Didaskalia”, „Herito”, „Fragile”, „ha!art”, „MOCAK Forum” oraz internetowy „Barbarzyńca”.

W Lublinie zajrzeliśmy do „Akcentu” oraz „Scriptores”, a w Rzeszowie do „Frazy” i „Nowej Okolicy Poetów”, w Trójmieście natomiast do „Blizy”, „Panoptikum” i „Toposu”, w Szczecinie z kolei do nowo powstałego „eleWatora”, a we Wrocławiu do „Odry” i „Rity Baum”, a także do pisma „Recykling Idei”. Wycieczka zakończyła się w okolicach Warszawy, ostatnim miastem na czasopiśmienniczej trasie była Łódź, w której ukazują się „Tygiel Kultury” oraz kwartalnik artystyczno-literacki „Arterie”.

To ostatnie czasopismo szczególnie przykuło moją uwagę. Zaciekawiło mnie nie tylko udaną pod względem graficznym okładką, ale i głównym tematem prezentowanego numeru [2 (13) 2012], którym był orient. Szczególnie miłą niespodzianką okazał się dla mnie wywiad z Joanną Bator, bowiem wielokrotnie w nim poruszono temat Japonii.

Poza novum, jakim było wykorzystanie internetowego narzędzia Google „Moja mapa” (tworzenie Mapy czasopism kulturalnych zostało podczas spotkania zapoczątkowane i swój finał mieć będzie pod koniec cyklu), uczestnicy wzięli udział w angażującej zabawie: przedstawianiu w wybrany sposób (mową ciała lub słownoskojarzeniowymi podpowiedziami) kalamburach, których celem było odgadnięcie tytułu wybranego czasopisma. A ponieważ zarówno przedstawianie, jak odgadnięcie hasła nie było wcale łatwe, śmiechu było co niemiara.

Utarł się zwyczaj, że na każdym spotkaniu otrzymywało się jakąś pamiątkę, najczęściej był to wybrany numer czasopisma, tym razem uczestnicy dostali pocztówki, towarzyszące wydaniu numeru 3/2013 „eleWatora”, autorstwa The Krasnals. Okazało się, że wspólne oglądanie i interpretowanie pocztówkowych grafik przyczyniło się do przełamania lodów między uczestnikami.

Kto nie zraził się chimeryczną wiosną, na własnej skórze mógł się przekonać o sile pozytywnych wrażeń, jakich dostarczają czasopisma. Pełen przekrój tematyczny periodyków gwarantował, że wszyscy uczestnicy mogli znaleźć coś inspirującego dla siebie!

Olga

kawa_i_pisma_579 kawa_i_pisma_580 kawa_i_pisma_581 kawa_i_pisma_582 kawa_i_pisma_584 kawa_i_pisma_585 kawa_i_pisma_586 kawa_i_pisma_587 kawa_i_pisma_588 kawa_i_pisma_590 kawa_i_pisma_591 kawa_i_pisma_592 kawa_i_pisma_593 kawa_i_pisma_594 kawa_i_pisma_595 kawa_i_pisma_596 kawa_i_pisma_597 kawa_i_pisma_598 kawa_i_pisma_599 kawa_i_pisma_600 kawa_i_pisma_601 kawa_i_pisma_602 kawa_i_pisma_603 kawa_i_pisma_604 kawa_i_pisma_605 kawa_i_pisma_606 kawa_i_pisma_607 kawa_i_pisma_608

Zdjęcia: Jacek Piotrowski

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Zapiski z podróży

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s