Czasopismo jako przedmiot, także estetyczny

W sobotę 16 marca (Ukryte Miasto, godz.12.00) przyjrzymy się czasopismom od strony ich wyglądu. Są takie tytuły, które przykładają duża wagę także do formy, nie tylko do zawartości, czyli publikacji artystycznych, naukowych czy publicystycznych.

Wrocławska „Rita Baum” przedstawia się jako pismo-artefakt. Pisze o sobie m.in.

Redakcja pisma od początku stara się stopniowo wcielać w życie koncepcję „pisma-ciała”, będącą próbą stworzenia ekstremalnie rozumianego czasopisma: artefaktu rozciągającego się pomiędzy ciałem i sztuką. Koncepcja ta opiera się częściowo na poststrukturalnym i feministycznym podejściu do sztuki. Jednym z jego aspektów jest kreowanie wizerunku kobiety, Rity Baum, której istnienie jest nie do końca sprawdzalne.

Rita_Baum_26

Na czym to polega w praktyce, a inaczej mówiąc w druku, zobaczymy na przykładzie kilku numerów.

Obejrzymy także wybrane numery olsztyńskiego „Portretu”, który co prawda zawiesił swoją działalność, ale jest doskonałym przykładem na to, jak twórczo można podejść do rozmiaru, okładki czy obwoluty czasopisma.

Portret

Równie świadomie z wyglądem swego pisma postępuje redakcja warszawskiego „Wakatu”. W najnowszych numerach można już znaleźć wydzielony spis treści, ale w poprzednich edycjach go nie było. Dlaczego? Będzie się można dowiedzieć podczas spotkania.

Wakat_16-17

Nie zatrzymamy się tylko na zewnętrznej stronie czasopism, ale zajrzymy także do środka, bo wiele tytułów oddaje swoje łamy artystom grafikom, malarzom, którzy traktują te łamy niczym swoistą galerię do prezentacji swoich prac.

Zwrócimy także uwagę na typografię, równie ważny nośnik znaczenia.

Jednym słowem, czasopisma potraktujemy całościowo jako przedmiot estetyczny, oddziałujący na czytelnika treścią i formą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s