Sobota w mieście czasopism

Oto relacja jednej z uczestniczek naszego sobotniego spotkania. Zapraszamy do lektury!

Czasopisma od zawsze cieszyły się dużym powodzeniem, gromadząc wokół siebie liczne grono oddanych czytelników i czytelniczek. Nic tak nie zachęca do zakupu wybranego magazynu, jak interesujące artykuły, w niebanalny sposób ujmujące różnorodne tematy, zwłaszcza kiedy podpisują się pod nimi utalentowani autorzy o wyrazistych osobowościach. Dużą zaletą jest także, łącząca profesjonalizm z oryginalnością, oprawa graficzna. Ostatnio jednak można odnieść wrażenie, że czasopisma przechodzą pewien kryzys. Wystarczy zajrzeć do najbliższego kiosku, by przeżyć rozczarowanie. Spora część popularnych tytułów marnuje swój potencjał, niewolniczo dostosowując się do zachodnich wzorców. O ile pisma (w założeniu) adresowane do mężczyzn poświęcone są przynajmniej konkretnej tematyce, jak np. gry komputerowe czy motoryzacja, tak o wiele gorzej jest z magazynami dla kobiet. Ich redakcje często podchodzą do swoich aktualnych, jak i potencjalnych czytelniczek w sposób najbardziej stereotypowy z możliwych, promując konsumpcyjny styl życia, obracający się głównie wokół spraw makijażu, zabiegów pozwalających zachować urodę oraz obowiązkowych zakupów. Można także odnieść wrażenie, że prasa kobieca bardziej nadaje się do oglądania niż do czytania.

Niech jednak osoby fascynujące się literaturą, sztuką czy szeroko pojętą kulturą nie tracą nadziei! Na całe szczęście gama polskich czasopism nie kończy się wyłącznie na tym, co oferuje główny nurt.  Doskonałą okazją, by zapoznać się z bogactwem prasy alternatywnej wobec tej wysokonakładowej było drugie spotkanie, będące częścią cyklu Kawa i czasopisma, które odbyło się w sobotę 9 marca w warszawskiej kluboksięgarni Ukryte Miasto.

 Przekrój tematyczny przedstawianych czasopism był imponujący – zaczynając od „Kultury Współczesnej”, charakteryzującej się wyraźnym naukowym zacięciem, poprzez kojarzone m.in. z myślą feministyczną „Ritę Baum”, „Cwiszn”, czyli „żydowski kwartalnik o literaturze i sztuce”, następnie przez katowicki kwartalnik kulturalny „Opcje” oraz bogate w teksty literaturoznawcze „LiteRacje”, a kończąc na poświęconym dobrej przestrzeni „Autoportrecie”. Wszystkie pisma można było swobodnie wziąć do ręki, przejrzeć, poczytać, a w niektórych przypadkach nawet… zabrać ze sobą do domu. Magazyny kusiły potencjalnych czytelników artystyczną oprawą graficzną oraz miejscami zaskakującymi rozwiązaniami. Jak chociażby obita kolorowym futerkiem tylna okładka wspomnianej „Rity Baum”, będąca żywym dowodem na to, że eksperymenty się opłacają – „przyjemna” oprawa podbiła serca wielu uczestniczek spotkania, wzbudzając tym większe zainteresowanie czasopismem.

 Nie tylko atrakcyjna forma łączyła wszystkie tytuły, innym wspólnym elementem były artykuły poruszające tematykę emocji lub ciała. Za ich sprawą szybko rozgorzała żywa dyskusja, która doprowadziła do ciekawych wniosków. Bo jak wiele osób zdaje sobie sprawę, że świadomie wzbudzone emocje mogą być środkiem do osiągnięcia konkretnego celu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym? Albo że uczucia w równym stopniu wpływają na jednostkę, co na cały naród?

Podczas spotkania można było także poznać tajniki redagowania czasopism; kiedy dochodzi do publikacji tekstów, jak się tworzy numer tematyczny, na jakiej zasadzie dobiera się artykuły itp.

Wnikliwej lekturze sprzyjała kameralna atmosfera Ukrytego Miasta. Dodatkowym atutem były serwowane w kluboksięgarni kawowe napoje oraz pyszne ciastka. W ten sposób zrealizowało się hasło: coś dla duszy, coś dla ciała.

Poszerzająca horyzonty myślowe lektura, żywa dyskusja w miłym gronie oraz rozmaite pyszności – oto przepis na udane wspólne czytanie. Warto też dodać, że niektóre periodyki zyskały nowych czytelników i nowe czytelniczki – co chyba można uznać za największy sukces.

Kolejne spotkanie spod znaku Kawy i czasopism odbędzie się w sobotę 16 marca – i już dziś wiem, że z pewnością warto się będzie na nim pojawić!

Olga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s